Ułatwienia dostępu

40 ROCZNICA POWOŁANIA KOMITETU SAMOOBRONY CHŁOPSKIEJ ZIEMI RZESZOWSKIEJ

12 listopada br. w Łowisku na Podkarpaciu odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 40. rocznicy powołania Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Ignacego Antiocheńskiego i św. Maksymiliana, po której złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem 30. rocznicy Wielkiego Pontyfikatu Papieża Polaka oraz powstania Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej. Następnie na budynku Zespołu Szkół im. Jana Pawła II biskup Kazimierz Górny dokonał odsłonięcia tablicy upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

We wsi Łowisko w gminie Kamień na terenie województwa rzeszowskiego lokalna społeczność organizowała się w oporze wobec władzy już od początku lat siedemdziesiątych. Podłożem konfliktu był sprzeciw władz wojewódzkich wobec planów budowy kościoła parafialnego, przymusowe wywłaszczenia miejscowych rolników oraz przekazanie ich gruntów Spółdzielni Kółek Rolniczych w Kamieniu. W ogłoszonej 12 listopada 1978 rezolucji Komitet domagał się cofnięcia tych decyzji, a także poprawy zaopatrzenia wsi, protestował przeciwko obowiązującej ustawie emerytalnej i zapowiadał odmowę płacenia składek, żądał traktowania rolników jak pełnoprawnych obywateli Polski. Wydarzenie to dało początek budowie chłopskiego ruchu solidarnościowego przy ogromnym wsparciu Kościoła i niezłomnego biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka, który na drodze do wolności odegrał wiekopomna rolę.

wybierzpis.org.pl

pis org pl

Zapraszamy na stronę krajową Prawa i Sprawiedliwości

„Zasługują na Prawdę"

Oni czekają na prawdę - jesteśmy Im to winni

Biuro Senatorskie w Dębicy

Debica Zeromskiego2
Biuro Senatorskie
Zdzisław Pupa Senator RP
ul. Żuławskiego 2 lok. 2.1
39-200 Dębica, 
tel.: 14 687 61 75, kom.: 606 492 809

Biura Senatorskie w Radomyślu Wielkim i Sędziszowie Młp.

Biuro Senatorskie w Radomyślu Wielkim
Ul. Rynek 25, 39-310 Radomyśl Wielki
 
Biuro Senatorskie w Sędziszowie Małopolskim
ul. Rynek 6, 39-120 Sędziszów Młp.

Strona główna   |   Aktualności   |   Kontakt  |  Polityka Prywatności
linia 450
Copyright © 2015 | Prawo i Sprawiedliwość
Zdzisław Pupa - Kandydat na Senatora RP, www.zdzislawpupa.pl ,  mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.