31. posiedzenie Senatu RP XI kadencji, 26.03.2025 Warszawa

26 marca 2025 r. odbyło się 31. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła 3 ustawy, podjęła apel w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta w 4. rocznicę aresztowania, a także 2 uchwały okolicznościowe. Senatorowie wysłuchali 2 informacji: Rady Ministrów na temat planowanych działań wdrażających deregulację w szczególności w zakresie warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec – grudzień 2024 r. (przewodnictwo Węgier w Radzie Unii Europejskiej).

Przed przystąpieniem do obrad senatorowie uczcili minutą ciszy zmarłego 13 marca 2025 r. senatora IV kadencji Andrzeja Krzaka.

Ślubowanie senatorskie złożyła Monika Piątkowska, wybrana w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 33 w Krakowie.

Senat rozpatrzył i przyjął bez poprawek 3 ustawy.

Ustawę o zmianie ustawy – Kodeks karny (projekt rządowy), która rozszerza katalog przesłanek przestępstw motywowanych uprzedzeniami o: niepełnosprawność, wiek, płeć i orientację seksualną. Przestępstwa motywowane tymi uprzedzeniami  podobnie jak ze względu na przynależność narodową, etniczną, rasową, polityczną, wyznaniową i bezwyznaniowość będą podlegać karze pozbawienia wolności. Doprecyzowano ponadto, że karane będą przemoc lub groźba bezprawna z powodu dyskryminacji i napaść z pobudek dyskryminacyjnych bez względu na to, czy osoba poszkodowana ma określone w ustawie cechy. Podstawą jest tu motywacja sprawcy, czyli to, że działa on przekonany, iż atakowana osoba taką cechę ma.

Ustawę o zmianie ustawy – Prawo o notariacie (projekt sejmowej Komisji Petycji). Przewiduje ona, że zastępca notarialny – zatrudniony w kancelarii notarialnej łącznie przez co najmniej 10 lat poprzedzających złożenie wniosku o powołanie na notariusza i w okresie tym łącznie przez co najmniej 5 lat miał upoważnienie do wykonywania czynności notarialnych – będzie mógł ubiegać się o powołanie na stanowisko notariusza także po upływie 10 lat od doręczenia mu uchwały o wyniku egzaminu notarialnego.

Ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych (projekt rządowy), dostosowującą przepisy do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2021 r. od C‑748/19 do C‑754/19. TSUE stwierdził, że uregulowania, na podstawie których minister sprawiedliwości może, na podstawie nieznanych kryteriów, delegować sędziego, i w każdym czasie (na podstawie decyzji, która nie zawiera uzasadnienia) odwołać sędziego z tego delegowania, są niezgodne z prawem unijnym. Nowela modyfikuje obecny model delegacji orzeczniczych, określając kryteria delegowania sędziego do innego sądu. Nakłada też na ministra sprawiedliwości obowiązek analizy obciążenia pracą sędziów, do którego miałoby nastąpić delegowanie, oraz oceny wpływu delegowania na pracę sądu, w którym sędzia pracuje. Będzie też musiał uzasadnić decyzję o odwołaniu delegowania. Informacja o każdym delegowaniu i odwołaniu ma być ogłaszana w Biuletynie Informacji Publicznej. Ustawa zmienia ponadto zasady przyznawania dodatku do wynagrodzenia z tytułu delegowania. Dodatek ten zastąpi obecny dodatek funkcyjny i będzie obowiązywać przez 2 lata, do czasu kompleksowego uregulowania funkcjonowania sądownictwa powszechnego. Wysokość dodatku wyniesie 12,5% podstawy wynagrodzenia zasadniczego sędziego przez pierwszych 6 miesięcy delegowania, a po upływie tego okresu – w wysokości wyższej o 7,5%.

Senat podjął apel w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta w 4. rocznicę aresztowania (inicjatywa grupy senatorów). Przypomniano w niej, że Andrzej Poczobut, jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi, został skazany przez reżim Aleksandra Łukaszenki na 8 lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za działania w obronie polskości i wolnego słowa. Często pozbawiany jest możliwości widzenia z rodziną, odbiera mu się prawo do otrzymywania przesyłek i paczek żywnościowych oraz utrudnia dostęp do niezbędnych leków. Senat z całą mocą potępia te haniebne akty pogwałcenia praw człowieka oraz elementarnych praw mniejszości narodowych i żąda od władz białoruskich niezwłocznego uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Ponownie apeluje do polskiego rządu o wzmocnienie działań na rzecz jego uwolnienia i wszystkich bezprawnie uwięzionych na Białorusi. W ocenie Senatu sankcje personalne ze strony Polski i Unii Europejskiej wobec funkcjonariuszy reżimu Łukaszenki biorących udział w prześladowaniach muszą zostać rozszerzone i zaostrzone. Senat apeluje też do Parlamentu Europejskiego, parlamentów i rządów państw demokratycznego świata oraz międzynarodowych instytucji ochrony praw człowieka o podjęcie solidarnych działań na rzecz uwolnienia Andrzeja Poczobuta i wszystkich więźniów sumienia na Białorusi. W apelu senatorowie wyrażają najwyższe uznanie dla niezłomnej walki Andrzeja Poczobuta o prawo do polskości i wolności na Białorusi, a także pełną solidarność z jego rodziną i wszystkimi, którzy walczą o jego uwolnienie. „Zapewniamy o naszym nieustającym wsparciu dla rodaków na Białorusi. Potępiamy likwidację szkół polskich, szykanowanie działaczy Związku Polaków na Białorusi, profanację i niszczenie polskich miejsc pamięci. Uznajemy te działania za nieprzyjazne wobec Polski, łamiące reguły prawa międzynarodowego oraz umowy dwustronne między Polską a Białorusią” – napisali senatorowie.

Izba podjęła też 2 uchwały okolicznościowe.

W uchwale w 20. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II (inicjatywa grupy senatorów) senatorowie oddają hołd „przewodnikowi duchowemu, świadkowi wiary, niosącemu pokój Papieżowi Nadziei, Wielkiemu Synowi Narodu Polskiego”. „Wierzymy, że pozostawiona nam przez Niego misja budowania cywilizacji miłości opartej na uniwersalnych wartościach, takich jak wolność, sprawiedliwość, pokój i solidarność, stanie się podstawą naszych działań. Te prawdy, głęboko zakorzenione w sercach Polaków, powinny charakteryzować nasze postępowanie zarówno w ojczyźnie, jak i w przestrzeni międzynarodowej” – napisali senatorowie. „Senat (…) apeluje do wszystkich, którym bliski jest, zawarty w świadectwie życia Papieża Polaka, nieprzemijający wzór wierności wartościom, o jego propagowanie i kierowanie się nimi w życiu osobistym oraz służbie wspólnocie narodowej” – czytamy w uchwale.

W uchwale w 50. rocznicę powstania pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Polsce (inicjatywa grupy senatorów) Senat wyraża uznanie dla dorobku tego ruchu oraz podkreśla znaczenie edukacji ustawicznej w aktywizacji seniorów i wykorzystaniu ich potencjału. W uchwale senatorowie przypominają, że działający do dziś UTW na warszawskich Bielanach założyła prof. Halina Szwarc. Jak podkreślają, rozwój ruchu UTW w Polsce oraz jego niezwykle szeroka oferta programowa skierowana do osób starszych stanowią fenomen na skalę światową. Uniwersytety Trzeciego Wieku to przykład wzorowej organizacji samopomocowej, wspieranej przez uczelnie wyższe i samorządy terytorialne. Obecnie ruch UTW obejmuje ok. 700 organizacji i zrzesza ponad 200 tys. członków.

Senatorowie wysłuchali 2 informacji: Rady Ministrów na temat planowanych działań wdrażających deregulację w szczególności w zakresie warunków prowadzenia działalności gospodarczej, którą przedstawili minister w KPRM Maciej Berek oraz minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, a także o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec – grudzień 2024 r. (przewodnictwo Węgier w Radzie Unii Europejskiej) zaprezentowaną przez podsekretarz Stanu Magdalenę Sobkowiak-Czarnecką.

Źródło: http://www.senat.gov.pl