


W dniu 9 kwietnia 2025 r. odbyło się 32. posiedzenie Senatu. Senatorowie podjęli dwie uchwały oraz rozpatrzyli osiem ustaw, a do dwóch z nich wprowadzili poprawki. Wprowadzili ponadto zmiany w komisjach senackich.
Senat wprowadził 7 poprawek (legislacyjne i merytoryczne) do ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy). Nowela ma na celu usprawnienie funkcjonowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM). Wprowadza ona rozróżnienie na dwu– i trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego. Liczbę i rozlokowanie zespołów ratowniczych w terenie określi wojewódzki plan działania systemu PRM. W myśl nowelizacji powstanie nowy typ zespołów ratownictwa medycznego, czyli jednostki motocyklowe. Ratownicy medyczni na motocyklach mają docierać w miejsca, do których nie może dojechać ambulans, czyli podczas większych zgromadzeń i podczas utrudnień w ruchu na drogach. Jednostki motocyklowe będą pracować od 1 maja do 30 września, do 12 godzin w ciągu jednej doby. Zgodnie z nowelą jeden SOR zabezpieczy teren nie większy niż obszar zamieszkały przez 200 tys. mieszkańców. Czas dotarcia zespołów z miejsca zdarzenia do SOR-u nie powinien być dłuższy niż 45 minut, a czas na przekazanie pacjenta na SOR zgodnie z wprowadzoną przez Senat poprawką ma wynosić nie więcej niż 15 minut, licząc od czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego do szpitala. Kolejna zmiana zakłada stworzenie podstawy prawnej do wypłaty dodatków za pracę w niedziele i święta oraz w nocy. Prawo do dodatków w wysokości 45 proc. i 65 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy wykonywanej w niedziele i święta oraz za każdą godzinę pracy w nocy dla członków zespołów ratownictwa medycznego, którzy wykonują zawód medyczny, zostanie przyznane z mocą wsteczną od 1 lipca 2023 r. Członkowie zespołów ratownictwa medycznego obowiązkowo mają mieć zapewnione wsparcie psychologiczne. Ratownicy medyczni będą także cyklicznie szkoleni z samoobrony i technik deeskalacyjnych. Zgodnie z nowelą osoby udzielające pierwszej pomocy członkowie zespołu ratownictwa medycznego, osoby udzielające świadczeń na szpitalnym oddziale ratunkowym, dyspozytorzy medyczni, wojewódzcy koordynatorzy ratownictwa medycznego i krajowy koordynator ratownictwa medycznego będą mogli poświęcić dobra osobiste innych osób (z wyłączeniem życia lub zdrowia) i dobra majątkowe, jeśli jest to niezbędne do ratowania własnego życia lub zdrowia podczas realizowania swoich zadań.
Senatorowie wprowadzili 2 poprawki (redakcyjne) do ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy). Nowelizacja wdraża unijną dyrektywę w sprawie warunków wjazdu i pobytu cudzoziemców chcących pracować w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji. Dostosowuje polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej – głównie dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Niebieska karta UE dla wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza Unii pozwala im na legalną, stabilną i dobrze płatną pracę i na traktowanie na takich samych zasadach, jak obywateli państw UE. Obejmuje ponadto kwestie możliwości skorzystania przez posiadacza karty z tzw. mobilności krótkoterminowej i długoterminowej w innym unijnym państwie niż państwo członkowskie, które pierwsze przyznało mu kartę.
Senat rozpatrzył i przyjął bez poprawek sześć ustaw.
Ustawa o zmianie ustawy o współpracy rozwojowej oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy) przewiduje stworzenie systemowego rozwiązania umożliwiającego Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) funkcjonowanie jako bank rozwojowy w obrocie międzynarodowym oraz utworzenie w BGK Finansowego Instrumentu Współpracy Rozwojowej (FIWR). Umożliwi to BGK ubieganie się o środki europejskie na wsparcie procesów modernizacji oraz odbudowy Ukrainy, a polskim przedsiębiorcom uzyskanie bezpośredniego dostępu do bieżącej informacji o projektach rozwojowych finansowanych na terenie Ukrainy i możliwościach uzyskania wsparcia w ich realizacji.
Ustawa o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (projekt poselski) ma na celu usprawnienie działania samorządu lekarzy weterynarii. Przewiduje zwiększenie liczby lekarzy weterynarii wchodzących w skład Komisji do spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii, uszczegółowienie sposobu wykonywania zadań samorządu związanych z jego udziałem w szeroko rozumianych szkoleniach lekarzy weterynarii, umożliwienie funkcjonowania organów samorządu po upływie kadencji, tj. do czasu ukonstytuowania się nowo wybranych organów, uproszczenie procedury skreślania, w ściśle określonych w prawie sytuacjach, lekarza weterynarii z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej, zasady ustalania rejonów wyborczych.
Ustawa o ratyfikacji Poprawek do Konwencji o pracy na morzu, przyjętej w Genewie dnia 23 lutego 2006 r., zatwierdzonych przez Międzynarodową Konferencję Pracy w Genewie w dniu 6 czerwca 2022 r. (projekt rządowy) dotyczy przyjęcia Poprawek do Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy o pracy na morzu z 2006 r. (MLC), których celem jest podniesienie standardów życia i pracy na statkach oraz zagwarantowanie marynarzom należytej ochrony zdrowia i ochrony socjalnej.
Ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (projekt rządowy) wydłuża do 30 czerwca 2026 r. termin przygotowania przez samorządy planów ogólnych. Do tego czasu przedłużono termin obowiązywania dotychczasowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin. Dzięki temu gminy zachowają szansę na otrzymanie z KPO 870 mln zł na przygotowanie dokumentów planistycznych. Zmianie ulegną również inne powiązane terminy określające wejście w życie poszczególnych przepisów reformy systemu planowania przestrzennego. Rozwiązanie to ma pozwolić na dokończenie przez gminy sporządzania planów ogólnych, bez zawieszenia uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (projekt rządowy) zmienia vacatio legis nowelizacji tej ustawy z 13 lipca 2023 r. Wejście w życie ustawy zostało przesunięte z 1 maja 2025 r. na 1 stycznia 2027 r. Zbyt krótkie vacatio legis nie pozwoliłoby prezydentowi na procedowanie ustawy, dlatego naruszony byłby termin konstytucyjny.
Ustawa o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (projekt rządowy) ma na celu podwyższenie limitów wydatków budżetu państwa, co stanowi konsekwencję zwiększenia wydatków w ramach działalności Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ponadto przepisy ustawy wprowadzają możliwość zlecania Narodowemu Instytutowi zadań przez wszystkich ministrów kierujących działami administracji rządowej, przy jednoczesnym zapewnieniu dotacji celowych na ich realizację.
Izba podjęła dwie uchwały rocznicowe.
Izba przyjęła przez aklamację uchwałę w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej, przygotowaną przez grupę senatorów. Senat oddaje hołd 96 ofiarom tragicznego lotu do Smoleńska, które 10 kwietnia 2010 r. chciały wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Byli wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką, a także przedstawiciele wszystkich środowisk parlamentarnych, reprezentanci rodzin katyńskich, duchowieństwa, wojska oraz instytucji państwowych i społecznych. Byli to ludzie różnych przekonań i z różnych środowisk, zjednoczeni we wspólnym pragnieniu godnego upamiętnienia polskiej inteligencji zamordowanej w 1940 r. – przypomnieli senatorowie. „Katastrofa smoleńska jest jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Jej skutki głęboko naznaczyły losy naszej Ojczyzny, a pamięć o Tych, którzy zginęli, pozostaje żywa w sercach Polaków. Obowiązkiem Państwa Polskiego jest dbanie o prawdę historyczną i pielęgnowanie pamięci o ofiarach tego wydarzenia” – czytamy w projektowanej uchwale. Senat apeluje do wszystkich Polaków o jednoczenie się wokół wartości, które przyświecały ofiarom katastrofy smoleńskiej, takich jak pamięć historyczna, prawda i odpowiedzialność za Państwo, oraz o kontynuację dzieła budowania Polski wolnej, sprawiedliwej i pamiętającej o swojej historii.
Senat podjął przez aklamację uchwałę w 500. rocznicę Hołdu Pruskiego, wniesioną przez grupę senatorów. Senatorowie upamiętniają to wydarzenie, podkreślając wielkość polityki Królestwa Polskiego, które zwyciężyło zakon krzyżacki. ”10 kwietnia 2025 roku mija 500 lat od chwili, gdy ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu. Wydarzenie to oznaczało kres istnienia państwa zakonnego i powstanie tak zwanych Prus Książęcych, czyli księstwa, które jako lenno było odtąd podległe Królestwu Polskiemu” – czytamy w projekcie. Przypomina on, że mimo formalnej podległości wobec królów polskich mistrzowie zakonu prowadzili politykę wrogą wobec Królestwa Polskiego. Dopiero w roku 1525 wielki mistrz Albrecht Hohenzollern zdecydował się na trwały związek lenny z Królestwem Polskim za cenę zgody na sekularyzację ziem zakonnych. W roku 1525, po podpisaniu traktatu w Krakowie, dawne państwo zakonne stało się dziedzicznym księstwem Prus, zwanym odtąd Prusami Książęcymi i stanowiącym lenno królów polskich. Senatorowie podkreślają w uchwale, że „głównymi sprzymierzeńcami Królestwa Polskiego okazali się sami mieszkańcy państwa krzyżackiego, pragnący cieszyć się podobnymi swobodami co poddani królów polskich. To właśnie dzięki inicjatywie stanów pruskich zakon krzyżacki został pokonany podczas wojny trzynastoletniej, a Pomorze Gdańskie wróciło do Polski wraz z Powiślem, Malborkiem i Elblągiem, z ziemią chełmińską oraz Warmią, zaś Prusy zakonne stały się polskim lennem”.
Źródło: http://www.senat.gov.pl