34. posiedzenie Senatu RP XI kadencji, Warszawa, 14.05.2025 r.

4 maja 2025 r. odbyło się 34. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła 4 ustawy, wprowadziła poprawki m.in. do ustawy deregulującej prawo gospodarcze. Podjęła też 5 uchwał, w tym upamiętniającą 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.

Senat wprowadził 35 poprawek, w większości legislacyjnych, do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (projekt rządowy). Senackie poprawki eliminują ponadto zmiany modyfikujące wyłączenia z reżimu prawa zamówień publicznych, a także umożliwią stronom umowy leasingu, zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, stosowanie w odniesieniu do tej umowy znowelizowanych przepisów ustawy – Kodeks cywilny. Ustawa stanowi tzw. pierwszy pakiet deregulacyjny. Ma na celu uproszczenie procedur administracyjnych, zmniejszenie obciążeń regulacyjnych dla przedsiębiorców oraz usprawnienie stanowienia prawa gospodarczego, co w konsekwencji przyczyni się do zmniejszenia kosztów przedsiębiorców. Nowe przepisy mają też wzmocnić sektor rzemiosła, dostosowując go do nowoczesnych form działalności gospodarczej. i wprowadza m.in. obowiązek doręczenia przedsiębiorcy przed wszczęciem kontroli wstępnej listy informacji i dokumentów oraz dopuszczenie możliwości wniesienia sprzeciwu wobec czynności kontrolnych, wprowadzenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej przez rzemieślników. Zmiany będą również dotyczyć sposobu prowadzenia postępowań przed Krajową Izbą Odwoławczą poprzez ich elektronizację, co umożliwi prowadzenie zdalnych rozpraw, zwolnienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw z wnoszenia opłat sądowych podczas postępowań sądowych, w których występuje on w imieniu przedsiębiorców, finansowanie z budżetu państwa kosztów szkolenia uczniów szkół zawodowych w ramach tzw. kształcenia dualnego, a także przepisanie klubów sportowych z rejestrów prowadzonych przez starostów do Krajowego Rejestru Sądowego. Ustawa określa również nowe zasady tworzenia prawa. Wprowadzenie 6-miesięcznego vacatio legis dla projektów ustaw nakładających obowiązki na przedsiębiorców. Przy projektowaniu nowych obowiązków projektodawca ma dążyć do zmniejszenia obciążeń wynikających z przepisów, które obowiązują już w danej dziedzinie.

Senatorowie z 8 poprawkami legislacyjnymi i doprecyzowującymi przyjęli ustawę o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (projekt poselski). Nowe przepisy nakładają na deweloperów, a także na inne podmioty oferujące sprzedaż nieruchomości powstałych w ramach inwestycji deweloperskich obowiązek prowadzenia własnej strony internetowej, na której podawane są ceny od początku rozpoczęcia sprzedaży wraz ze wszystkimi zmianami ich dotyczącymi, a także obowiązek podawania wszystkich składników ostatecznej ceny sprzedaży z uwzględnieniem wszelkich świadczeń pieniężnych, jakie nabywca będzie musiał zapłacić w przypadku zawarcia umowy.

Ustawy przyjęte bez poprawek.

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw(projekt rządowy) zakłada wprowadzenie m.in.: świadczenia lokalowego, polegającego na wsparciu osób fizycznych, które jeszcze nie otrzymały pomocy w ramach istniejących rozwiązań pomocowych dla przedsiębiorców, możliwość zamiany zniszczonej przez powódź nieruchomości na lokal komunalny, a także premii powodziowej na remont budynków. Premia i koszty wynikające z weryfikacji dokumentacji będą pokrywane ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. W ustawie znalazły się też przepisy dotyczące zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne pracowników przebywających na urlopie przyznanym w celu usuwania skutków powodzi.

Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy) podwyższa z 4 tys. zł do 7 tys. zł wysokość zasiłku pogrzebowego. Nowe przepisy przewidują możliwość kolejnego wzrostu kwoty zasiłku w przypadku, gdy inflacja (w ujęciu średniorocznym) przekroczy 5%. Rozszerzono i uszczegółowiono zasady przyznawania zasiłku celowego z pomocy społecznej ze względu na pogrzeb.

Izba podjęła uchwałę w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, w której składa hołd wszystkim bohaterom i ofiarom „najbardziej tragicznego w skutkach, brutalnego i krwawego konfliktu w dziejach ludzkości. „Okrucieństwa, jakich ludność doświadczyła podczas II wojny światowej, niech będą przestrogą dla wspólnoty międzynarodowej przed pogardą dla drugiego człowieka i ostrzeżeniem, aby nie budować przyszłości na nacjonalizmach” – czytamy w uchwale. Senatorowie, „mając w pamięci długofalowe konsekwencje powojennych decyzji zapadłych w Teheranie, Jałcie i Poczdamie”, apelują do wspólnoty międzynarodowej o odważne przeciwstawianie się złu oraz o niezłomne dążenie do sprawiedliwego pokoju. W kontekście rocznicy zakończenia II wojny światowej zwracają uwagę, że zbrojna agresja Rosji na Ukrainę wpłynęła na przestrzeń strategiczną i perspektywy bezpieczeństwa dla Polski oraz europejskich państw NATO, ukazując potrzebę dopełnienia gwarancji transatlantyckich europejskim aspektem obronności.

Senat podjął także uchwały w sprawie ustanowienia patronów roku 2026.

W uchwale w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Miasta Gdyni przypomniano historię miasta od czasu jego budowy i uzyskania praw miejskich w 1926 r. aż po współczesność. „Niech rok 2026 będzie czasem przypomnienia wyjątkowej historii Gdyni, która powstała w wyniku urzeczywistnienia wizjonerskich planów budowniczych II Rzeczypospolitej wybudowania nowego miasta nad morzem, czasem przybliżenia losów Kaszubów, którym przyszło współdzielić ziemie ojców z rodakami napływającymi z różnych zakątków kraju, oraz czasem tworzenia impulsu do dalszego kreatywnego rozwoju, z poszanowaniem dotychczasowych osiągnięć i tradycji” – czytamy w uchwale.

Izba, ustanawiając rok 2026 Rokiem Andrzeja Wajdy, chce upamiętnić jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, współtwórcę polskiej szkoły filmowej oraz kina moralnego niepokoju, które zdefiniowały polską pamięć historyczną i współczesną tożsamość kulturową. Podkreślono też, że jako senator I kadencji w działaniach społecznych, politycznych i obywatelskich przekuwał w praktykę to, co postulował swoją sztuką – odpowiedzialność za Polskę, za miejsce i czas, w których żył.

W uchwale o ustanowieniu roku 2026 Rokiem Jerzego Giedroycia Senat podkreśla, że jako założyciel i redaktor naczelny paryskiej „Kultury” oraz wieloletni współpracownik wielu polskich i międzynarodowych instytucji Giedroyć przyczynił się do kształtowania polskiej myśli politycznej oraz promowania idei wolnościowych i demokratycznych w kraju i na świecie. W ocenie senatorów Rok Jerzego Giedroycia będzie okazją do przypomnienia tego, że całe swoje życie poświęcił on sprawie niepodległości Polski. Polski tolerancyjnej i nowoczesnej, ale też szanującej własne tradycje narodowe.

Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej – prekursorki polskiej tyflologii, przypomina jej dokonania. W 1910 r. z własnych funduszy założyła schronisko dla niewidomych w Warszawie, przekształcone następnie w Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła opracowywanie i wprowadzanie zakrojonej na szeroką skalę systemowej opieki nad niewidomymi. Założyła szkołę powszechną, ochronkę, bibliotekę i dom opieki dla starszych ociemniałych kobiet. Prowadziła też warsztaty umożliwiające osobom ociemniałym zdobywanie praktycznych umiejętności, w tym warsztaty zawodowe dla ociemniałych mężczyzn. W podwarszawskich Laskach stworzyła ośrodek pomocy ociemniałym. Jest błogosławioną Kościoła katolickiego, beatyfikowaną 12 września 2021 r.

Senat w uchwale w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Robotniczych Protestów Czerwca 1976 składa hołd wszystkim ofiarom represji, ich rodzinom oraz każdemu kto z odwagą i wiarą w niepodległą Polskę brał udział w manifestacjach w całym kraju. „Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy nieśli pomoc ludziom skrzywdzonym. Nauka płynąca z ofiary poniesionej przez polskich robotników protestujących w czerwcu 1976 r. nakazuje nam zachowanie szczególnej troski o sprawiedliwość społeczną, naukę patriotyzmu i umiłowanie wolności” – napisali senatorowie. Jak dodali, naszym obowiązkiem jest przekazanie kolejnym pokoleniom prawdy historycznej o tamtych wydarzeniach, bowiem totalitarna władza przez lata czyniła wszystko, aby umniejszyć ich znaczenie, a bohaterów przedstawić jako bandytów i chuliganów.

Źródło: http://www.senat.gov.pl