Posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 08.04.2025

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zarekomenduje Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. Podczas posiedzenia nowelizację, uchwaloną na podstawie projektu poselskiego, przedstawiła wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela. Jak zaznaczyła, rząd przygotowuje dużą nowelę ustawy o zdrowiu zwierząt. Dlatego ze względu na potrzebę usprawnienia działania samorządu lekarzy weterynarii posłowie przygotowali stosowny projekt zawierający zmiany organizacyjno-techniczne. Pozytywną opinię o ustawie przedstawił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak.

Nowela przewiduje zwiększenie liczby lekarzy weterynarii wchodzących w skład Komisji do spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii, uszczegółowienie sposobu wykonywania zadań samorządu związanych z jego udziałem  w szeroko rozumianych szkoleniach lekarzy weterynarii, umożliwienie funkcjonowania organów samorządu po upływie kadencji, tj. do czasu ukonstytuowania się nowo wybranych organów, uproszczenie procedury skreślania w ściśle określonych w prawie sytuacjach lekarza weterynarii z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej, a także zasady ustalania rejonów wyborczych. Pozytywną opinię o ustawie przedstawił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak.

Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się też z informacją na temat sytuacji w kraju w związku z wykryciem ognisk pryszczycy w gospodarstwach rolnych na Słowacji oraz Węgrzech i działania polskiego rządu w tej sprawie. Informację przedstawił wiceminister Jacek Czerniak. Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą i niebezpieczną dla zwierząt chorobą wirusową. W przypadku wybuchu choroby wszystkie zwierzęta w gospodarstwach muszą zostać wybite. Choroba atakuje też zwierzęta żyjące dziko. Ostatni raz w Polsce pryszczyca pojawiła się w 1971 r. Pierwszy przypadek pryszczycy stwierdzono 10 stycznia 2025 r. w Branderburgii. Obecnie w Europie jest 10 ognisk tej choroby, m.in. 4 na Węgrzech, ostatnie ognisko pojawiło się na Słowacji 4 kwietnia.  

„Stwierdzam jednoznacznie nie ma pryszczycy na terytorium Polski” – podkreślił wiceminister rolnictwa. Jak poinformował, w Polsce prowadzona jest kampania informacyjna na temat pryszczycy. Polskie służby weterynaryjne działają w porozumieniu ze służbami granicznymi i policją. W Polsce nie stwierdzono dotąd pryszczycy, ale w związku z zagrożeniem tą chorobą konieczne jest rygorystyczne stosowanie zasad prewencji i bioasekuracji przez wszystkich hodowców, trwają też intensywne szkolenia z zakresu identyfikacji czynników ryzyka. Wiceminister Jacek czerniak zapewnił, że od strony organizacyjnej resort jest przygotowany na ewentualną walkę z tej choroby, której wystąpienie może stanowić ogromne zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Polska pozostaje krajem, w którym nie stwierdzono wirusa pryszczycy, a intensyfikacja działań prewencyjnych MRiRW związana jest z zagrożeniem transmisją wirusa z krajów sąsiednich, gdzie choroba występuje i gdzie potwierdzane są kolejne ogniska pryszczycy. 

Źródło: http://www.senat.gov.pl