
25 czerwca 2025 r. zakończyło się 37. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 9 ustaw, do 1 wprowadziła poprawki. Senatorowie wysłuchali też wystąpienia senator Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, wiceprezydentki Unii Międzyparlamentarnej, z okazji obchodzonego 30 czerwca Międzynarodowego Dnia Parlamentaryzmu, a także uczcili minutą ciszy ofiary Czerwca’76.
Senat wprowadził 4 poprawki (redakcyjne i legislacyjne) do nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o aplikacji mObywatel oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy). Wprowadzone poprawki dotyczą m.in. ujedniolicenia terminologii ustawy, a także usunięcia z dodawanych do ustawy o systemie informacji oświatowej przepisów fragmentu, który sugeruje że można mieć więcej niż dwa imiona. Nowela rozszerza katalog usług dostępnych w tej aplikacji i zwiększa jej funkcjonalność. Nowela wprowadza funkcję wirtualnego asystenta opartą na modelu sztucznej inteligencji bez przetwarzania danych osobowych. Ma on ułatwić korzystanie z mObywatela – wskaże właściwe usługi i odpowie na pytania. Nowością są też mLegitymacje dla uczniów i nauczycieli. Aplikacja mObywatel będzie powszechnie dostępna także dla osób niepełnoletnich, bez konieczności zakładania profilu zaufanego czy spełniania dodatkowych formalności. Cyfrowy odpowiednik legitymacji szkolnej umożliwi potwierdzenie tożsamości ucznia, korzystanie z przysługujących ulg i ułatwi kontakt z placówką edukacyjną. Z kolei mLegitymacja nauczyciela to elektroniczne potwierdzenie statusu zawodowego, zintegrowane z systemami edukacyjnymi. Nową usługą będzie tzw. mStłuczka, która pozwoli na sporządzenie w aplikacji oświadczenia sprawcy zdarzenia drogowego. Nowe przepisy umożliwią posługiwanie się elektronicznym świadectwem nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Zgodnie z nowelizacją użytkownicy mObywatela będą mogli podpisać dokument 3 rodzajami podpisów: osobistym, kwalifikowanym lub zaufanym. Będzie możliwa również ich weryfikacja. Ustawa przewiduje, że w aplikacji mogą być udostępniane różne usługi, które nie są w niej wskazane wprost, ale są świadczone przez podmioty publiczne lub niepubliczne prowadzące rejestry i systemy teleinformatyczne.
Ustawy przyjęte bez poprawek:
Ustawa o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych (projekt poselski) ma na celu ponowne uregulowanie zasad wydawania legitymacji strażakom ratownikom ochotniczych straży pożarnych oraz osobom z uprawnieniami do świadczenia ratowniczego. Zgodnie z nowymi przepisami karty z tworzywa sztucznego zostaną zastąpione dokumentem elektronicznym w aplikacji mObywatel.
Ustawa o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne (projekt rządowy) przewiduje uproszczenie procedury występowania przez osoby uprawnione do wystawiania recept z wnioskiem do przedstawiciela handlowego lub medycznego o próbkę leku. Obok obecnej formy pisemnej będzie możliwa także forma dokumentów (wiadomość e-mail, SMS).
Ustawa o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne (projekt rządowy) likwiduje obowiązek wskazywania przez podmiot odpowiedzialny do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi informacji o planowanym miejscu dostawy produktów leczniczych przeznaczonych do zbycia w Polsce.
Ustawa o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług (projekt rządowy) umożliwia przedsiębiorcy dobrowolne złożenie korekty deklaracji podatkowej, która częściowo uwzględnia błędy wykryte podczas kontroli celno-skarbowej. Nowela doprecyzowuje też przepisy dotyczące tzw. pierwotnej deklaracji, która składana jest po wszczęciu lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej.Nowe przepisy przewidują, że przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć się z fiskusem także po wszczęciu kontroli, unikając w ten sposób narastających odsetek oraz – w niektórych przypadkach –postępowania podatkowego.
Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (projekt rządowy) zwiększa z 200 tys. zł do 240 tys. zł limit zwolnienia podmiotowego w VAT dla wszystkich podatników korzystających ze zwolnienia w Polsce.
Ustawa o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (projekt rządowy) zakłada zniesienie obowiązku pośrednictwa firmy inwestycyjnej dla ofert publicznych papierów wartościowych o wartości mniejszej niż 1 mln euro. Ma to m.in. ułatwić emisję papierów wartościowych.
Ustawa o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (projekt rządowy) eliminuje obowiązki depozytariusza funduszu inwestycyjnego lub alternatywnej spółki inwestycyjnej. Nie będzie już musiał weryfikować zgodności działania funduszu inwestycyjnego lub alternatywnej spółki inwestycyjnej z przepisami prawa dotyczącymi działalności tych podmiotów lub z ich statutami, uwzględniając jednak interes uczestników i inwestorów.
Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (projekt rządowy) wydłuża z 3 do 12 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego terminu na złożenie przez rozwiedzionego małżonka oświadczenia o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.
Źródło: http://www.senat.gov.pl