W imieniu Senatorów PiS z woj. podkarpackiego: Janiny Sagatowskiej, Alicji Zając, Józefa Jodłowskiego oraz Mieczysława Golby, Senator RP Zdzisław Pupa złożył 27 poprawek do budżetu. Poprawki dotyczyły inwestycji woj. podkarpackiego.
Poprawki nie zostały przyjęte.
Uzasadnienie Senatora RP Zdzisława Pupy, wygłoszone na 25. posiedzeniu Senatu RP
Senator Zdzisław Pupa:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Spotykamy się jak co roku, aby dyskutować nad budżetem państwa, aby poddawać go analizie, aby wyrazić swoje uwagi, aby wyrazić również swoje oczekiwania co do budżetu. Ja też takowe mam. Mam też spostrzeżenia, które wynikają z dyskusji, z rozmów z samorządowcami, z przeciętnymi ludźmi, którzy wyrażają swoje obawy i swoje nadzieje w stosunku do tego, co będzie w przyszłym roku 2025.
Z tego mojego osądu, z moich spotkań z wyborcami, spotkań z samorządowcami… Sytuacja wygląda następująco. Polska przez 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości szła do przodu, rozwijała się, były pieniądze na infrastrukturę. Samorządowcy, można powiedzieć, tych pieniędzy mieli w nadmiarze, bo Polski Ład przyczynił się do tego, że pieniądze były inwestowane w to, co najbardziej potrzebne, i w to, czego oczekiwali samorządowcy. Były pieniądze na infrastrukturę, na kulturę, na szkoły, na zabytki. Były pieniądze na opiekę medyczną. Były pieniądze na różnego rodzaju działania, które służyły Polakom, służyły społeczeństwu. Jest mi niezmiernie miło, że, jak tutaj słyszę, nie będą zabierane pieniądze na trzynastą i czternastą emeryturę. Mnie i moich kolegów i koleżanki z Senatu z prawej strony nie trzeba przekonywać, że należy popierać wydatki na trzynastą i czternastą emeryturę czy na opiekę socjalną. To myśmy przecież, przy sprzeciwie obecnej koalicji rządzącej, poparli te poprawki… Popieraliśmy nie tylko poprawki, ale całe ustawy, które służyły obywatelom i które są teraz kwestionowane. Nie gdzieś indziej, ale właśnie w obecnej koalicji rządzącej słychać od czasu do czasu, że należy pewne rzeczy zweryfikować, że wydatki są za duże, że 800+ należy zweryfikować, że nie wszystkim się należy, że nie wszyscy powinni te środki otrzymać, że nie wszyscy powinni dostawać również trzynastą czy czternastą emeryturę w takiej wysokości, w jakiej dostają. I to jest niebezpieczne, to budzi niepokój społeczny.
Niepokój społeczny budzi również to, że wcześniej duże pieniądze z Polskiego Ładu otrzymywali mieszkańcy, samorządy, jak wcześniej wspomniałem, a teraz nie ma wsparcia, teraz nie słyszy się o tym, że takie programy są realizowane. Z tego, co mi samorządowcy mówią, wynika, że był jeden taki program zrealizowany, dotyczący infrastruktury. I to jest koniec, jeśli chodzi o rok 2024.
Deficyt mamy na poziomie blisko 300 miliardów zł. Jest to połowa wpływów do budżetu zaplanowanych na przyszły rok. W tym roku mamy o ok. 23 miliardy mniejsze wpływy z podatku VAT. Takie są fakty. Co będzie w przyszłym roku? Pani minister zapewnia nas, że te wpływy się utrzymają, że na właściwym poziomie te wpływy będą. Ten rok pokazuje, że… I to nie jest wina PiS, że te wpływy były mniejsze o 23 miliardy zł.
Kolejny temat, PKB. Panowie tutaj wspominali, że PiS zostawił po sobie zerowy wzrost PKB. Okazuje się, że w 2023 r. wynosił on 0,3%, czyli nie był zerowy, a średnia unijna wynosiła 0,6%. Świadczy to o tym, że nie było tak najgorzej, jak panowie mówicie.
(Głos z sali: Jak 0,3%…)
Dlatego, wybaczcie, ale ta mowa demagogiczno-populistyczna… Ja rozumiem, że chcielibyście w jakiś sposób pokazać, że rządzicie dobrze. Powiem tak szczerze i otwarcie, od serca: ja wam tego życzę, żebyście rządzili dobrze, żebyście podejmowali takie decyzje, które będą służyły Polsce i Polakom, żeby nas było stać na wiele rzeczy, żeby przedsiębiorstwa były zadowolone. Ale przedsiębiorcy zaczynają być coraz mniej zadowoleni. Szanowni Państwo, to poczucie bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego jest wyraźnie nadwątlone. W tym roku, 2024, nadwątlone jest dosyć mocno to zaufanie społeczne do decydentów. O tym świadczą również wyniki badania opinii publicznej, kiedy zapytać właśnie o ten okres, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo wewnętrzne i bezpieczeństwo zewnętrzne.
Dlatego senatorowie w jakiś sposób dbają o interes swojego województwa, również o interes Polski. Senatorowie z Podkarpacia złożyli 27 poprawek. Te poprawki dotyczą, Szanowni Państwo, wielu spraw, wielu aspektów właśnie życia społecznego, publicznego – przede wszystkim tych, o których mówiłem. I wybaczcie, ale prosiłbym was o przyjęcie przynajmniej 3 poprawek.
Chodzi o to, żebyście nie odrzucali wszystkich, bo jak odrzucicie wszystkie, to będzie źle. Przynajmniej te poprawki dotyczące opieki medycznej, dotyczące rozbudowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej… Byłoby bardzo ważne, gdybyście je poparli, gdybyście nie odrzucali tych poprawek – i o to was m.in. prosimy.
Dobrze by było, żebyście nie odrzucili również poprawki związanej z czymś, co jest ważne dla nas na Podkarpaciu. Toczy się wojna, sytuacja jest dramatyczna. Mamy szpitale, które są przygotowywane właśnie na potrzeby ewentualnych działań wojennych, działań dramatycznych, jeśli one by spotkały Polskę. Kraje NATO, a właściwie NATO chce wspomóc budowę lądowiska na Podkarpaciu przy szpitalu. Nie odmawiajcie tych poprawek, poprzyjcie te poprawki.
Poprzyjcie również poprawkę będącą pomocą dla szpitala, który w zamiarze ma być modernizowany pod kątem spraw geriatrycznych. Ludzie starsi potrzebują opieki, wsparcia – zwróćcie uwagę na to, Szanowni Państwo, do was się zwracam jako do większości parlamentarnej i senackiej.
Do was zwracam się również o poparcie innych poprawek służących właśnie tym celom, o których tutaj mówiliście. Chodzi o to, żeby dbać o interes narodowy, o interes publiczny, o interes samorządów.
Pieniądze z KPO wpłynęły. Przewodniczący komisji budżetu, pan Kleina wspomniał tutaj właśnie, że te pieniądze zostały odblokowane, że te pieniądze będą płynąć. One były blokowane – tak stwierdził – poprzednio, a teraz już nie są blokowane. Wobec tego macie pieniądze właśnie z tych kredytów, z tych deficytów – bo KPO też jest kredytem – na to, aby te wydatki w jakiś sposób zostały pokryte, sfinansowane, abyśmy się mogli dalej rozwijać. I tego życzę Polsce, tego życzę nam wszystkim, żeby rozwój, który był zapoczątkowany przez Prawo i Sprawiedliwość, nie został zatrzymany. Dziękuję bardzo. (Oklaski)