Posiedzenie senackiej Komisji Klimatu i Środowiska, 24.06.2025

Senatorowie z Komisji Klimatu i Środowiska, a także członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Ciepłownictwa, dyskutowali o kierunkach i założeniach strategii transformacji ciepłownictwa do 2040 r.

Rządową strategię przedstawiła wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska, zapowiadając, że w nieodległej przyszłości trafi ona do konsultacji społecznych. Jednym z najważniejszych celów celów strategii jest odejście id uzależnienia polskiego sektora ciepłownictwa od paliw kopalnych. Obecnie ten sektor jest najbardziej uzależniony od węgla, co czyni go podatnym na liczne kryzysy finansowe i polityczne. W skali kraju mocno odczuwalne były skutki skokowego wzrostu cen nośników energii w 2022 r. Dlatego ciepłownictwo wymaga bardzo dużych inwestycji modernizacyjnych i głębokich zmian. Obecny mix paliw w sektorze ciepłownictwa wygląda następująco: 61% stanowi węgiel, ok. 13%gaz ziemny, ok. 14% biomasa, 6% olej opałowy, nieznaczny udział w miksie mają też odpady komunalne. Aby zapewnić bezpieczeństwo ciepłownicze ponad 6 milionom gospodarstw domowych, z których ok. połowa korzysta w ciepła systemowego, konieczne są nakłady mające na celu poprawę efektywności energetycznej m.in. poprzez zwiększenie udziału w miksie energii z OZE, co najmniej do 50%, a także umożliwienie odzyskiwania ciepła ze ścieków komunalnych czy środków transportu. Kolejnym celem jest integracja sektorów elektroenergetycznego o ciepłowniczego umożliwiająca wykorzystanie nadwyżek produkcji elektroenergetycznej na rzecz ciepłownictwa, poprzez magazynowanie energii, czyli tzw. sector coupling. Obecnie w skali kraju tylko 22 systemy ciepłownicze spełniają kryterium efektywności energetycznej. Trzeba maksymalnie skoncentrować wysiłki na doprowadzeniu wszystkich pozostałych do takiej efektywności. Dzięki wymienionym zabiegom możliwe będzie utrzymanie cen ciepła na akceptowalnym i stabilnym poziomie, a także zapewnienie Polakom bezpieczeństwa ciepłowniczego poprzez uniezależnienie tego sektora od cen i podaży paliw kopalnych na międzynarodowych rynkach. Żeby przyspieszyć modernizację i zmianę systemową, należy stworzyć zachęty do inwestowania w transformację sektora ciepłownictwa. Przejście na OZE doprowadzi też do poprawy jakości powietrza w kraju.

Podczas posiedzenia eksperci i przedstawiciele podmiotów działających w branży ciepłownictwa przedstawiali analizy i projekty pilotażowe w Polsce i w krajach Europy Zachodniej w zakresie transformacji sektora ciepłownictwa systemowego.

Źródło: http://www.senat.gov.pl