Pierwsze w Nowym Roku, 26. posiedzenie Senatu zakończyło się 8 stycznia. Senat podjął jedną uchwałę, przyjął dwie ustawy i projekt ustawy.
Senatorowie przez aklamację podjęli uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej (projekt grupy senatorów), w której Senat oddaje cześć pamięci represjonowanej przez Armię Czerwoną, a następnie przez komunistyczne władze Polski ludności cywilnej Górnego Śląska. „Wszystkim, którzy stracili życie i zdrowie, oraz tym, którzy byli prześladowani za trwanie w pamięci o tych wydarzeniach” – napisano w projekcie. W uchwale senatorowie przypominają, że w styczniu 2025 r. mija 80 lat od wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej i początku represji określanych współcześnie mianem Tragedii Górnośląskiej, której pierwszym aktem były zbrodnie popełniane na ludności cywilnej – masowe mordy, gwałty i tortury. Następnie rozpoczęły się masowe deportacje do obozów pracy w Związku Sowieckim, z których wielu wywiezionych nigdy nie wróciło. Liczbę deportowanych szacuje się na nie mniej niż 46 200 osób. Zbrodniom i represjom towarzyszyły masowe rabunki, podpalenia i zniszczenia mienia mieszkańców regionu. Jednocześnie demontowano infrastrukturę przemysłową i wywożono ją do ZSRR. Nowo zainstalowane władze Polski „ludowej” kontynuowały represje wobec mieszkańców Górnego Śląska. Podejrzanych o „niewłaściwe” pochodzenie umieszczano w więzieniach i obozach pracy, prowadzonych przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, i traktowano brutalnie. Panowały głód i choroby, które powodowały wysoką śmiertelność wśród uwięzionych. „Opisane zdarzenia w okresie Polski «ludowej» były wyrugowane ze strefy publicznej, ale przetrwały w pamięci prywatnej, a po 1989 roku zostały przywrócone pamięci zbiorowej i kartom historii” – napisali senatorowie. Uchwałę z rąk marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej przyjęli marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz wicemarszałkowie województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura i Zbigniew Kubalańca.
Senat wprowadził siedem poprawek do ustawy o zmianie ustawy – Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy), która dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych (BSP) – dronów oraz ich systemów. Poprawki senackie mają charakter techniczny, porządkujący i uściślający. Nowe przepisy przewidują, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wyznaczy w przestrzeni powietrznej strefy geograficzne ograniczające lub wykluczające wykonywanie operacji z użyciem dronów. Ma to na celu wyeliminowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa, prywatności czy środowiska naturalnego. Ponadto użytkownicy będący operatorami systemów bezzałogowych statków powietrznych o masie startowej od 0,25 kg do 20 kg będą mieli obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC za szkody powstałe w związku z wykonywanymi operacjami. Nowe regulacje mają też zapobiegać bezprawnemu wykonywaniu operacji z wykorzystaniem BSP. Chodzi o przyznanie odpowiednim służbom, w tym funkcjonariuszom służb specjalnych, policji, straży granicznej i żołnierzom sił zbrojnych prawa do zniszczenia, unieruchomienia BSP lub przejęcia kontroli nad jego lotem w przypadku, gdy np. przebieg operacji zagraża życiu lub zdrowiu ludzi lub stwarza zagrożenie dla chronionych obiektów. Taką samą możliwość służby będą miały, jeśli dron zostanie wykorzystany jako środek ataku terrorystycznego. W takim przypadku za szkody powstałe w wyniku zniszczenia, unieruchomienia bezzałogowego statku powietrznego albo przejęcia kontroli nad jego lotem odpowiadać będzie pilot lub operator danego BSP.
Izba nie wprowadziła poprawek do ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów (projekt rządowy), która dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy. Wprowadza ona regulacje służące zmniejszeniu ryzyka związanego z pozostającymi w bilansach banków kredytami zagrożonymi oraz zapobieganiu ich akumulacji w przyszłości. Nowe przepisy przewidują ustanowienie ram prawnych dla działalności podmiotów, które obsługują kredyty. Chodzi o zasady udzielania zezwoleń na prowadzenie działalności (w tym transgranicznej) po spełnieniu określonych wymogów. Przepisy dotyczą nieobsługiwanych kredytów, czyli takich, z których spłatą kredytobiorca spóźnia się o ponad 90 dni. Aby chronione były prawa kredytobiorcy, podmioty obsługujące kredyty będą musiały opracować wewnętrzne procedury i polityki dotyczące obsługi kredytów. Chodzi m.in. o procedury dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, jak również procedurę dotyczącą relacji z kredytobiorcą. Zgodnie z ustawą, Komisja Nadzoru Finansowego będzie sprawowała nadzór nad działalnością podmiotów obsługujących kredyty, dostawcami usług obsługi kredytów oraz nabywcami kredytów lub ich przedstawicielami. Będzie ona mogła cofnąć zezwolenie na prowadzenie działalności dotyczącej obsługi kredytów oraz warunki wygaśnięcia zezwolenia na wykonywanie takiej działalności. Aby zapewnić przejrzystość systemu, KNF będzie prowadziła rejestr podmiotów obsługujących kredyty.
Senat przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (inicjatywa Komisji Ustawodawczej) i wniesie go do Sejmu. Izbę będzie reprezentował senator Adam Szejnfeld. Celem projektu jest wprowadzenie możliwości stwierdzenia wydania z naruszeniem prawa decyzji odnoszących się do: ustalenia, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową, ustalenia wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej oraz ustalenia wykazu obszarów gospodarstw rolnych przez nich posiadanych i wielkości przysługujących im udziałów we wspólnocie. Dla strony poszkodowanej będzie stanowiło to podstawę żądania odszkodowania przed sądem powszechnym.
Izba dokonała zmian w składzie komisji senackich. Senator Andrzej Kalata został odwołany z Komisji Infrastruktury i powołany do Komisji Spraw Zagranicznych, senator Stanisław Pawlak natomiast został odwołany z Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, a powołany do Komisji Edukacji.
Źródło: http://www.senat.gov.pl