PRZEJRZYSTE ZASADY WYCINANIA DRZEW NA PRYWATNEJ POSESJI

Od 1 stycznia 2017 r. nie będzie już potrzebne zezwolenie na wycinkę drzew na prywatnej posesji i znikną kary z tego tytułu.

Zaproponowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody zakłada zniesienie obecnych ograniczeń dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na działce.

Ustawa przewiduje, że właściciele prywatnych posesji będą zwolnieni z obowiązku uzyskania w urzędzie gminy zgody na wycinkę drzew, gdy nie jest ona związana z działalnością gospodarczą. W pozostałych przypadkach o zezwolenie trzeba będzie się starać, jednak tylko w odniesieniu do drzew, których obwód (mierzony na wysokości 130 cm) będzie przekraczał metr. Chodzi zatem o drzewa mające co najmniej kilkanaście lat.

Zniesienie ograniczeń w zakresie usuwania drzew jest realizacją postulatów polskiego społeczeństwa. To danie ludziom wolności wyboru i swobody działania w sferze ich prywatnej własności” – podkreśla prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Związek Gmin Wiejskich RP pozytywnie oceniał ten kierunek zmian, a obecnie obowiązujące przepisy uważa za zbyt restrykcyjne.

Warte zauważenia jest stanowisko Związku Gmin Wiejskich, które mówi, że obecne przepisy są przeregulowane, a w praktyce rzadko zdarza się, by wniosek o usunięcie drzewa został negatywnie rozpatrzony” – podkreśla Paweł Mucha, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Nowelizacja zakłada głównie przeniesienie kompetencji do regulowania spraw związanych z wycinką drzew i krzewów na poziom lokalny. Ma to na celu umożliwienie gminom samodzielne i jak najpełniejsze kształtowanie polityki ochrony zadrzewień i zakrzewień na swoim terenie.

To do samorządów będzie należała decyzja, czy zliberalizować zasady ochrony zadrzewień, czy wręcz przeciwnie – zaostrzyć je, aby objąć ochroną obiekty cenne przyrodniczo, którą są jej wizytówką.