XI Międzyszkolnego Konkursu Modeli Redukcyjnych „Ogniwko 2015”

Na XI Międzyszkolnym Konkursie Modeli Redukcyjnych „Ogniwko 2015” odbył się w dniach 20-22 marca 2015 roku w budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy. Pojawiło się na nim ponad 200 modeli. Prawie 150 modeli i dioram zaprezentowali seniorzy, zaś w kategoriach konkursowych 60 modeli wystawiło 20 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a nawet jeden przedszkolak. Swoje repliki zaprezentowali modelarze z Dębicy, ale także z Ropczyc, Rzeszowa, Leżajska, Zawady, Czarnej i Uścia Gorlickiego. Prace konkursowe oceniane były przez jury w składzie: Jerzy Bielecki, Tomasz Januszewski, Wojciech Szerszeń, Janusz Chmiel i Artur Getler.

            Jednak tegoroczne „Ogniwko” to nie tylko konkurs. Sobota była okazją do spotkania z mistrzem świata w okrętowym modelarstwie kartonowym, Panem Arturem Reslerem. Wystawiał on w Dębicy swój mistrzowski model niemieckiego pancernika „Bismarck”. Przeprowadził także wykład połączony z prezentacją, na temat historii tego okrętu oraz odsłonił tajniki z bodowy swojego modelu.

W tym roku mogliśmy też podziwiać wystawę obrazów i grafik Pani Iwony Benesz, absolwentki ZSE w Dębicy. W niedzielę z myślą o uczestnikach konkursu oraz zwiedzających odbyły się warsztaty technik modelarskich prowadzone przez Pana Artura Getlera. Równolegle do konkursu modelarskiego odbył się też konkurs wiedzy historycznej dla uczniów na temat udziału Polaków w II wojnie światowej- „Od Westerplatte do Berlina”.

            Jedenasta już edycja konkursu możliwa było dzięki wsparciu i życzliwości wielu osób i instytucji. W tym miejscu chcemy podziękować naszym sponsorom i patronom: Powiatowi Dębickiemu, rzeszowskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszeniu Mieszkańców Dębicy i Powiatu Dębickiego „Alternatywa”, Stowarzyszeniu „Przyjaciół Ekonomika”, Państwu Jolancie i Leopoldowi Szczyrkom, Robertowi Pęczkowskiemu z wydawnictwa Stratus, Jerzemu Bieleckiemu i Kazimierzowi Siwuli.

            Dziękujemy też tym, którzy w tym roku są z nami po raz pierwszy. Poprzez objecie patronatu i ufundowanie nagród specjalnych w tym roku konkurs został wsparty przez Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych w Dębicy oraz parlamentarzystów: Pana Stanisława Ożoga, Posła do Parlamentu Europejskiego oraz Pana Zdzisława Pupę, Senatora RP.

            Nie możemy też zapominać o życzliwości Dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy na czele z Panem Dyrektorem Krzysztofem Góreckim. Dziękujemy Panu Dyrektorowi za udostępnienie sali i wsparcie dla konkursu i funkcjonowania Szkolnego Koła Historyczno- Modelarskiego „Ogniwko”.

            To, że konkurs odbył się po raz jedenasty to zasługa organizatorów: Pani Joanny Mazurkiewicz oraz Panów Janusza Chmiela, Artura Getlera, Jerzego Bieleckego oraz Wojciecha Szerszenia opiekuna Szkolnego Koła Modelarsko Historycznego „Ogniwko”.


           Klasyfikacja: Modele redukcyjne plastykowe szkoły podstawowe

Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f

  1. Julia Szerszeń
  2. Krzysztof Zapotoczny
  3. Ex aequo Jan Zapotoczny i Michał Baniak

Pojazdy bojowe kołowe i gąsienicowe wyróżnienia: Bartosz Kielar i Bartosz Getler
Pojazdy cywilne wyróżnienia: Michał Baniak i Krzysztof Zapotoczny
Figurki wyróżnienia: Bartosz Getler i Julia Szerszeń
Dioramy lądowe wyróżnienie: Bartosz Kielar


Klasyfikacja: Modele redukcyjne kartonowe szkoły podstawowe
Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f wyróżnienie: Michał Baniak
Pojazdy wyróżnienie: Michał Baniak i Maciej Baniak
Budowle wyróżnienie: Maciej Baniak
Statki i okręty wyróżnienie: Michał Baniak
                            

Klasyfikacja: Modele redukcyjne plastykowe szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f

1. Hubert Gromadzki
2. Anna Kurcz
3. Adrian Barwiński
                        
Pojazdy bojowe kołowe i gąsienicowe

                       1. Adrian Barwiński
                       2. Antoni Trybus
                       3. Anna Kurcz        

Pojazdy cywilne wyróżnienie: Jakub Słota

Figurki wyróżnienie: Anna Kurcz i Hubert Gromadzki

Dioramy lądowe

  1. Hubert Gromadzki
  2. Kamil Czarnecki
  3. Adrian Barwiński
    wyróżnienie: Krzysztof Zajchowski


Klasyfikacja: Modele redukcyjne kartonowe szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

Pojazdy wyróżnienie: Krzysztof Zajchowski

Okręty i statki wyróżnienie: Krzysztof Zajchowski

Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f wyróżnienie: Krzysztof Zajchowski