DOŻYNKI GMINNE – OSTRÓW 2018

W niedzielę, 26 sierpnia 2018 rolnicy wraz zaproszonymi gośćmi dziękowali za udane plony podczas "Dożynek Gminnych – Ostrów 2018". Mimo niesprzyjającej pogody nie obyło się bez m.in. prezentacji pięknych wieńców dożynkowych i przygotowanego ciekawego programu artystycznego.

Pierwszych punktem dożynek była uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostrowie, gdzie odbyło się nabożeństwo dziękczynne za zebrane plony. Ks. Józef Rusnarczyk poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe a starostowie dożynek wręczyli mu bochen chleba upieczony z ziarna zebranego w bieżącym roku. W tym roku zaszczytna funkcja starostów dożynek przypadła Renacie Dłużeń z Kamionki oraz Andrzejowi Książek ze Skrzyszowa.

Po mszy świętej orszakiem dożynkowym na czele z orkiestrą dętą, mażoretkami  i grupami wieńcowymi wraz z zaproszonymi gośćmi udano się na kompleks sportowy w Ostrowie, gdzie rozpoczęła się dalsza część uroczystości.

Warto dodać, że wśród gości, którzy przybyli na uroczystość był m.in.: Poseł na Sejm RP – Kazimierz Moskal, Senator RP – Zdzisław Pupa, Starosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego – Witold Darłak oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ropczycach – st. bryg. mgr inż. Jacek Róg. Oprócz tego byli również obecni przedstawiciele sąsiednich gmin oraz inni zaproszeni goście. Wszystkich przywitał Przewodniczący Rady Gminy w Ostrowie – Józef Bajor, a następnie głos zabrał p.o. Wójta Gminy Ostrów – Grzegorz Ożóg, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważną rolę dzisiaj odgrywają rolnicy i podziękował im za ich wielki trud.

Następnie rozpoczęła prezentację wieńców dożynkowych podczas której każda z grup miała ze sobą chleby, którymi obdarowywała zaproszonych gości. Wieńce dożynkowe w tym roku zostały przygotowane przez sołectwa: Borek Mały, Kozodrza, Kamionka (dwa wieńce), Ocieka, Wola Ociecka, Ostrów, Skrzyszów (dwa wieńce) i Zdżary.

Między prezentacją grup dożynkowych z kolejnych sołectw zostały również wręczone Odznaki Honorowe Podkarpackiej Izby Rolniczej imienia Św. Izydora Oracza. Za szczególne zasługi i wkład na rzecz rozwoju podkarpackiej działalności rolniczo – społecznej honorowe odznaki otrzymali: Elżbieta Sroka z Kamionki, Janusz Wiktor z Kamionki, Grzegorz Czaja z Ostrowa, Paweł Dorak z Kozodrzy i Mariusz Kluk ze Zdżar.

Corocznie na dożynkach wręczane są również "Bociany", czyli nagroda dla sołectw, które mają najwyższy współczynnik narodzin na liczbę mieszkańców w poprzednim roku kalendarzowym. W tym roku złotego bociana otrzymało sołectwo Borek Mały (6 urodzeń na 302 mieszkańców), srebrnego bociana otrzymało sołectwo Zdżary (4 urodzeń na 267 mieszkańców) a brązowy bocian trafił do mieszkańców sołectwa Ocieka (18 urodzeń na 1228 mieszkańców). Oprócz tego wręczono również czarnego bociana dla sołectwa w którym w poprzednim roku urodziło się najmniej dzieci i jak się okazało ten bocian trafił do Ostrowa, gdzie w poprzednim roku urodziło się 14 dzieci na 1676 mieszkańców.

Tegoroczne dożynki były również świetną okazją do oficjalnej prezentacji nowych lekkich samochodów pożarniczych, które niebawem trafią do dwóch jednostek z naszej gminy, czyli OSP Skrzyszów i OSP Wola Ociecka. Oba samochody zostały zakupione dzięki otrzymanej dotacji w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych".

Podczas dożynek można było również zobaczyć prezentacje  połączoną z degustacją wyrobów Koła Łowieckiego "Cietrzew" oraz "Bażant".  Po części oficjalnej dla wszystkich zgromadzonych odbył się koncert „NIEMEN Tribute In Memoriam”, a zaraz po nim zaprezentował się zespół Sing-Sing, który zaprezentował m.in. przeboje Maryli Rodowicz. Wieczorem odbyła się zabawa dożynkowa z zespołem Delta.